KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyertsteckning 15848287
nr 1584 8287
Einar Forseth
(1892-1988), Sverige
Blyertsteckning, Motiv med Stadshuset. Skiss över Gyllene salen med Mälardrottningen, Stockholms Stadshus. Signerad Einar Forseth 1929-30. Smörpapper uppklistrad på papper. Bladets mått: ca 38,5x45 cm, oramad
Kondition: slitage och skador
Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
måndag 11 december 2023
kl 20:56:41
7/12 22:27:13
500 kr
11/12 20:51:41
Einar Forseth
Läs mer om Einar Forseth